Misterium Bożonarodzeniowe w parafiiDSPrz

Od wieków już, w okresie Bożonarodzeniowym trwa w polskich domach, we wsiach, miastach i miasteczkach zwyczaj radosnego kolędowania i wystawiania misteriów Bożonarodzeniowych zwanych Jasełkami. To też w niedzielę 10 stycznia 2016 roku byliśmy świadkami Jasełek zaprezentowanych w naszej parafii przez teatrzyk „Bez Komentarza". W tym roku był to dwa różne przedstawienia. Pierwsze rymowane, bardziej tradycyjne, adresowane przede wszystkim do dzieci, drugie zaś z myślą o młodzieży i starszej części naszych parafian. Osadzone zostało nie co bardziej we współczesnych realiach ukazując nasze zagonienie prze które często niestety tracimy z oczu właściwy sens tego jakże niezwykłego czasu. Również z tegorocznymi Jasełkami, teatrzyk wyszedł poza teren naszego kościoła. Wystąpił w przedszkolu oraz już niebawem wystąpi w dwóch szpitalach na oddziałach dziecięcych..

Nazwa Bożonarodzeniowych przedstawień wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Jednak, mimo tego staropolskiego słowa, tradycję prezentowania Jasełek zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, organizując je raz pierwszy we Włoszech w 1223 r. W Polsce zaś pierwszy raz zostały zorganizowano na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku. Jasełka nie były nigdy martwą sztuką. Zawsze starały się dostosowywać do aktualnych wydarzeń dnia codziennego. Wprowadzały i wprowadzają zarówno widzów jak i ich aktorów w tajemniczy nastrój Bożego Narodzenia. Takie bożonarodzeniowe misteria przedstawiające sceny związane z narodzinami w Betlejem, przedstawiające świętą rodzinę, pozwalają nam lepiej zrozumieć przyjście Chrystusa na świat. Pokazują, że jest to nie tylko wydarzenie historyczne, ale też współczesne. Bóg bowiem rodzi się dzisiaj pośród nas, w drugim człowieku, w moim czy Twoim sercu. Niech będą one, dla nas wielką zachętą i zarazem mobilizacją, do tego abyśmy starali się dostrzegać tajemnice obecności Boga, przychodzącego do nas każdego dnia, w różnych sytuacjach, przez różnych ludzi.

Ewa Sitarek

.: Zobacz zdjęcia..