Koncert Grünebergowski – przez muzykę do świata wartości.DSPrz

Koncert Grünebergowski – przez muzykę do świata wartości. W niedzielę 11 grudnia wysłuchaliśmy w naszym kościele parafialnym, koncertu organowego pt. „Perły muzyki kościelnej" w wykonaniu wykładowców i studentów Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Koncert ten kończył cykl koncertów Grünebergowskich - przez muzykę do świata wartości. Tego wieczoru zagrali: Magdalena Bober, Karolina Bubieńczyk, Julita Cieślak, Przemysław Kaczmarek (nasz organista), Jakub Lebioda, Mateusz Pawelec, Bartosz Rozdeba, Marina Szewczyk, Alicja Urbanowicz, Monika Wejner Organiści, studenci prof. Bogdana Narlocha, mgr Anny Kirschke-Valcarcel i mgr Urszuli Stawickiej. Choć młodzi muzycy mają status studenta, który różnie się kojarzy, są zdolnymi, utalentowanymi muzykami, których słuchanie stanowi przyjemność dla ucha i ducha. Koncerty mimo iż w pewnym stopniu były specyficzne, prezentowały bowiem muzykę klasyczną, organową koniec końcem często muzykę kościelną, która na co dzień zepchnięta jest nie co na bok., były wyjątkowe. Stanowiły ciekawy sposób i możliwość zatrzymania się w codziennej gonitwie, relaksu i odpoczynku, nawet dla tych, którzy nie preferują tego typu muzyki. Każde wieczornę spotkanie z muzyka propadził p. Andrzej Oryl.

Celem tego wydarzenia współfinansowanego przez Miasto Szczecin było między innymi popularyzacja dorobku słynnego szczecińskiego rodu budowniczych instrumentów muzycznych – Grünebergów, a także w przyszłości – realizacja projektu zachęcającego szczecinian do wspólnego muzykowania w rodzinnej willi artystów. Organizacja koncertów nie byłaby możliwa dzięki wcześniejszemu remontowi 120 letnich organów Grüneberga przeprowadzonemu przez słynną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH.

E.S

.: Zobacz zdjęcia...