O Dogonach w muzeum - PDMD na wycieczceDSPrz

W niedzielę 5 listopada dzieci z parafialnego ogniska Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wraz z przyjaciółmi ogniska misyjnego pod opieką ks. Dominika oraz rodziców wybrały się do Muzeum Narodowego w Szczecinie, aby tam podczas warsztatów posłuchać i obejrzeć wystawę „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka". Pani Dorotka opowiadała nam o codziennym życiu, zwyczajach oraz kulturze Dogonów.

Dzieci dowiedziały się, że ludność ta przede wszystkim trudni się rolnictwem uprawiając kilka gatunków zbóż. Dzielą się na 80 rodów, należących do 4 wielkich plemion, a ich kultura duchowa jest bardzo bogata. Co 60 lat przygotowują święto "Sigi", podczas którego tańczą w barwnych strojach wykonanych z roślin oraz maskach, które przykuwają szczególną uwagę. Przedstawiają one zwierzęta, wykonywane zawody oraz wyobrażenia sąsiednich plemion. Święto "Sigi" ma zapewnić Dogonom ciągłe odrodzenie. Dzieci mogły też podziwiać figury przedstawiające głównie wizerunki przodków. Część z nich ma podniesione do góry ręce, co oznacza modlitwę, która ma połączyć niebo i ziemię, a skutkiem tego ma być deszcz, który zapewni urodzaj.

Na koniec wzięliśmy udział w lekcji gry na bębnach oraz zajęciach plastycznych. Dzieci w grupach budowały wehikuł czasu, a na koniec lepiły garnki z gliny. Dziękujemy Pani Dorocie za ciekawą wycieczkę w kolejne rejony świata.

Katarzyna Juszczak