Święto patronalne naszej parafiiDSPrz

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Święto patronalne W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w kościele Rzymsko-katolickim obchodzi się Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W tym roku przypadła ona na niedzielę 24 maja. Tego dnia wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Duch Święty odgrywa ogromną rolę w życiu i trwaniu Chrystusowego Kościoła. Śmiało można stwierdzić, że gdyby Duch święty nie istniał, Kościół by nie przetrwał. Są oni bowiem nierozdzielni od siebie – Kościół i Duch Święty – tworzą jedność. Zapewnia on trwanie i tożsamość Kościołowi, ożywia go. W Duchu Świętym jesteśmy wcieli w Chrystusa i włączeni w Chrystusowy Kościół. Przekształca on i przemienia życie chrześcijanina, dokonuje głębokich przemian w naszym życiu. Działa w Słowie Bożym i sakramentach, podtrzymując w człowieku wiarę, staje się dawcą nadziei oraz źródłem Bożej Miłości.

Dzień Zesłania Ducha Świętego jest wyjątkowy i ważny dla każdego wierzącego z osobna,jak również dla nas, jako wspólnoty parafialnej jest to szczególny czas. Tego dnia bowiem przeżywamy w parafii święto patronalne, gdyż nikt inny jak sam Duch Święty patronuje naszej parafii. Dlatego też, tego dnia w południe została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Henryk Wejman. Po zakończonej Mszy Świętej rozpoczął się nasz parafialny festyn, który prowadzili państwo: Dorota i Piotr Pawlukowicz. Występy otwarła orkiestra dęta "Księdza Piotra" wprowadzając wszystkich w iście piknikowy nastrój. Na scenie zaprezentowały się grupy działające przy parafii: Szmaragdowe Duszki pod batutą ks. Dominika oraz p. Beaty, a także teatrzyk „Bez Komentarza". Nie zabrakło, także wystąpienie parafialnego chóru Cantare Deo i scholi młodzieżowej Nihl Novi.
Występom na scenie, towarzyszyło mnóstwo innych atrakcji: dmuchane zamki dla najmłodszych, malowanie twarzy, grill, kawiarenka odpustowa z wypiekami własnej roboty, konkurs plastyczny, przenośny „salon fryzjerski" loteria fantowa, jednym słowem każdy z gości mógł znaleźć coś dla siebie. Z tego miejsca pragniemy również podziękować wszystkich osobom, które z chęcią włączyły się przygotowanie uroczystości odpustowych choćby dokładając od siebie drobną "cegiełkę".

W związku z uroczystościami odpustowymi które już wprawdzie za nami, warto postawić sobie pytanie, czym właściwie jest odpust i jakie jest jego znaczenie. Podczas uroczystości patronalnych można w kościele parafialnym zyskać tzw. odpust zupełny. "Odpust jest darowaniem przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca Chrystusa i świętych".(Indulgentiarum doctrina; Paweł VI). Odpust jest wspaniały darem od Boga. Jest uleczeniem ran będących skutkiem grzechu, jest to oczyszczenie ludzkiego "ja" z tego wszystkiego, co nie pozwala człowiekowi na pełną wspólnotę z Bogiem. Dla nas – wiernych – tworzących tą konkretną parafię to szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym mamy okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się właśnie w darze odpustu. Ten czas daje nam również okazję do przyjrzenia się i do głębszego poznania patrona naszej parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę.

.: Zobacz zdjęcia Mszy Świętej

.: Zobacz zdjęcia z pikniku parafialnego