Setna rocznica odzyskania przez Polskę NiepodległościDSPrz

Sto lat temu miały miejsce dwa istotne dla polskiej histori wydarzenia. Zakończyła się pierwsza wojna światowa, a także Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo na Polskimi Siłami Zbrojnymi. A miało to miejsce 11 listopada 1918 roku. Przez to właśnie data 11 listopada, już w latach trzydziestych ubiegłego wieku została potraktowana jako Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gdzie po ponad 120 latach zniewolenia przez trzech zaborców Naród Polski odzyskuje suwerenność.

Nasza wspólnota parafialna jak co roku uroczyście obchodziła rocznicę tego jakże ważnego wydarzenia. Tegoroczne obchody były szczególne z uwagi na fakt, że w tym roku przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę suwernności. Nasze obchody rozpoczeliśmy ogodzinie 10:30 Uroczystą Mszą Świętą, odprawioną w intencji Ojczyzny. Po zkończeniu której w uroczystym przemarszu ulicami naszego osiela udaliśmy się na rondo, na którym przy pomniku Ułanów Podolskich, odbyły się uroczystości wojsowe. Przy udziale mieszkańców Szczecińskich Zroi, odczytano apel poległych, zgromadzony odział wojska polskiego oddał uroczystą salwę honorową. Ksiądz proboszcz Piotr Kurzaj odmówił modlitwę za poległych obrońców ojczyzny. Uroczystoś zakończyły przemowy zaproszonych gości oraz złożenie wieńcy i wiązanek kwiatów.

GB

.: Zobacz zdjęcia z uroczystej Mszy Świętej