Wyjazd dzieci na zimowiskoDSPrz

W dniach 03.02 – 09.02 2019 r. dzieci z naszej parafii wyjechały wraz z ks. Dominikiem i opiekunami na kolejną zimową przygodę do Zwardonia. Białego szaleństwa pod bacznym okiem instruktorów narciarstwa nie było końca. Jedna część dzieci od podstaw rozpoczęła naukę jazdy na nartach, a z kolei druga doskonaliła już nabyte wcześniej umiejętności i konsekwentnie je „szlifowała”. Uczestniczyliśmy zarówno w zjazdach dziennych jak i wieczornych, a także wybawiliśmy się na śniegu i pościgaliśmy na ślizgach – jabłuszkach. Jednego z wieczorów mogliśmy obejrzeć piękną, malowniczą, zimową okolicę, gdyż wybraliśmy się na kulig wozami zaprzężonymi w konie.

W połowie wyjazdu wyruszyliśmy do Ustronia i Górek Małych. Celem naszej wycieczki był najpierw Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, czyli zjawiskowy ogród zoologiczny, który doskonale pozwala obcować z naturą i zwierzętami w nim przebywającymi. Mogliśmy zobaczyć: daniele, muflony, żbiki, jenoty, jelenie, sarny, dziki, żubry i wiele innych. Na końcu naszej edukacyjnej ścieżki dotarliśmy do Centrum Przyrodniczo Leśnego w którym podziwialiśmy piękne przyrodnicze eksponaty wraz z multimedialnym wyposażeniem. Punktem kulminacyjnym było uczestnictwo w półgodzinnym pokazie lotu sów.

Z Ustronia udaliśmy się do Górek Małych do Chlebowej Chaty. Tam dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie naszych przodków, opisano nam zboża, przedstawiono wiele ciekawostek z życia pszczół zapoznając nas z metodą pozyskiwania miodu, został omówiony proces powstawania twarogu i masła, zaprezentowano nam maszyny wykorzystywane w przeszłości przy uprawie i obróbce ziarna. Dzieci mogły spróbować swoich sił młócąc cepem, mielić zboże na żarnach, oddzielać śmietanę od mleka, produkować twaróg, ubijać masło i formować w ćwiartki oraz własnoręcznie formować i wypiekać w piecu podpłomyki. Na koniec to co wytworzyliśmy mogliśmy zjeść z dodatkiem smakowitego chleba żytniego popijając kawą zbożową. Zimowisko za nami. Ten tydzień był bardzo intensywny, a zarazem fantastyczny i pełen przygód! Zapraszamy za rok!

Katarzyna Juszczak