You are currently viewing KONCERT GRÜNEBERGOWSKI „Rodzinne Muzykowanie” 6.06.2021, godz. 19.00

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI „Rodzinne Muzykowanie” 6.06.2021, godz. 19.00

Koncert „Rodzinne Muzykowanie”, organizowany w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, zainauguruje 6. czerwca br. o godz. 19.00 cykl muzycznych spotkań, którym nadano ogólny tytuł „Koncerty Grünebergowskie”.

Tegoroczne wieczory (realizowane od czerwca do grudnia), wypełnią perły muzyki nie tylko klasycznej, interpretowane przez artystów muzykujących w prestiżowych salach koncertowych świata. Uczestniczący w imprezach melomani włączą się m.in. w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku Rodziny – Amoris laetitia”, w uroczystości związane ze 120-rocznicą urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego, 100-rocznicą urodzin Stanisława Lema oraz 77. Powstania Warszawskiego.

Gośćmi pierwszego koncertu będą Roksana Kalinowska  – organistka, a także rodzinne trio muzyczne Państwa Kalischewskich. Tworzą je  Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran, Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy i Romuald Kalischewski – fortepian.

Sopranistkę oklaskiwano m.in. w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoszech. Młody śpiewak zachwycił swym głosem i nieprawdopodobną techniką jurorów międzynarodowych konkursów wokalnych, którzy przyznawali Mu wielokrotnie najwyższe noty. Aleksander wygrywał konkursy w wielu krajach świata. Wystąpił w Nowym Jorku – w Carnegie Hall, zaproszono Go do londyńskiej Royal Albert Hall, a także śpiewał
w Schwäbisch Hall podczas kampanii na rzecz dzieci niepełnosprawnych i z krajów objętych wojną domową, prowadzonej przez organizację charytatywną KIWANIS. Pianista z kolei, jako ceniony akompaniator, współpracował ze znakomitymi solistami z Francji, Niemiec i Polski.

Na program czerwcowego Koncertu Grünebergowskiego złożą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Eduarda Di Capui, Ernesta De Curtisa, Luigiego Denzy, Césara Francka, Georga Friedricha Händla, Alfreda Mazzucchiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alessandra Scarlattiego, Franza Schuberta, Clary
i Roberta Schumannów

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin, poza muzyką, popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce unowocześniano oraz przeprowadzano też renowację i rozbudowę cennych eksponatów z Kamienia Pomorskiego (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawy (kościół św. Trójcy – Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga, były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).

Koncerty w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH.

Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuował przez cztery lata ks. Piotr Kurzaj, a obecnie czyni
to ks. Jerzy Senderek – proboszcz parafii w Zdrojach.

Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego, a organizacja Koncertów Grünebergowskich jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin. (JK)

 

W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia
wydane przez Ministerstwa Zdrowia, Kultury, Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach

 

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI
Rodzinne Muzykowanie
6 czerwca 2021, godz. 19.00
kościół pw. św. Ducha w Zdrojach Młodzieży Polskiej 17

Kontakt
Proboszcz parafii – ks. Jerzy Senderek
tel. +48 91 461 2145

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków

 Miasta SzczecinOrganizatorzy

Wykonawcy

Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran
Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy
Romuald Kalischewski – fortepian

Roksana Kalinowska – organy

Andrzej Oryl – prowadzenie koncertu

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Preludium c-moll op. 37 nr 1
Wyk. Roksana Kalinowska

Autor muzyki nieznany, tekst Rajnold Suchodolski (1804–1831)

Witaj, majowa jutrzenko
Wyk. Sylwia Burnicka-Kalischewska, Romuald Kalischewski

Alessandro Scarlatti (1660–1725)
Rompe sprezza (z cyklu 7. arii na sopran, trąbkę i basso continuo)
Wyk. Alexander Kalischewski, Romuald Kalischewski

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Ave Verum Corpus (z Motetu D-dur KV 618)
Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej KV 317
Wyk. Sylwia Burnicka-Kalischewska, Romuald Kalischewski

Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Svegliatevi nel core (aria Sekstusa z opery Juliusz Cezar)
Wyk. Alexander Kalischewski, Romuald Kalischewski

César Franck (1822–1890)
Panis angelicus z Mszy uroczystej op. 12
Wyk. Sylwia Burnicka-Kalischewska, Romuald Kalischewski

Franz Schubert ( 1797–1828), Ludwig Christoph Heinrich Hölty (1748-1776)
Minnelied
Wyk. Alexander Kalischewski, Romuald Kalischewski

Clara (1819–1896) i Robert (1810–1856) Schumannowie, Friedrich Rückert (1788–1866)
So wahr die Sonne scheinet
Wyk. Sylwia Burnicka-Kalischewska, Alexander Kalischewski, Romuald Kalischewski

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga c-moll BWV 546
Wyk. Roksana Kalinowska

Stanisław Moniuszko (1819–1872), Antoni Edward Odyniec (1804–1885)
Chochlik

Tradycyjna piosenka neopolitańska
Santa Lucia

Ernesto De Curtis (1875–1937), Giambattista De Curtis (1860–1926)
Torna a Surriento

Luigi Denza (1846–1922), Giuseppe Turco (1830–1901)
Funiculì, funiculà
Wyk. Alexander Kalischewski, Romuald Kalischewski

Eduardo Di Capua (1865–1917, Alfredo Mazzucchi (1878–1972), Giovanni Capurro (1859–1920)
O sole mio
Wyk. Sylwia Burnicka-Kalischewska, Romuald Kalischewski

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Fuga c-moll op. 37 nr 1
Wyk. Roksana Kalinowska