You are currently viewing KONCERT GRÜNEBERGOWSKI „Rodzinne Muzykowanie” 6.06.2021, godz. 19.00

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI „Rodzinne Muzykowanie” 6.06.2021, godz. 19.00

Koncert „Rodzinne Muzykowanie”, organizowany w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, zainauguruje 6. czerwca br. o godz. 19.00 cykl muzycznych spotkań, którym nadano ogólny tytuł „Koncerty Grünebergowskie”.

Tegoroczne wieczory (realizowane od czerwca do grudnia), wypełnią perły muzyki nie tylko klasycznej, interpretowane przez artystów muzykujących w prestiżowych salach koncertowych świata. Uczestniczący w imprezach melomani włączą się m.in. w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku Rodziny – Amoris laetitia”, w uroczystości związane ze 120-rocznicą urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Wyszyńskiego, 100-rocznicą urodzin Stanisława Lema oraz 77. Powstania Warszawskiego.

Gośćmi pierwszego koncertu będą Roksana Kalinowska  – organistka, a także rodzinne trio muzyczne Państwa Kalischewskich. Tworzą je  Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran, Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy i Romuald Kalischewski – fortepian.

Sopranistkę oklaskiwano m.in. w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoszech. Młody śpiewak zachwycił swym głosem i nieprawdopodobną techniką jurorów międzynarodowych konkursów wokalnych, którzy przyznawali Mu wielokrotnie najwyższe noty. Aleksander wygrywał konkursy w wielu krajach świata. Wystąpił w Nowym Jorku – w Carnegie Hall, zaproszono Go do londyńskiej Royal Albert Hall, a także śpiewał
w Schwäbisch Hall podczas kampanii na rzecz dzieci niepełnosprawnych i z krajów objętych wojną domową, prowadzonej przez organizację charytatywną KIWANIS. Pianista z kolei, jako ceniony akompaniator, współpracował ze znakomitymi solistami z Francji, Niemiec i Polski.

Na program czerwcowego Koncertu Grünebergowskiego złożą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Eduarda Di Capui, Ernesta De Curtisa, Luigiego Denzy, Césara Francka, Georga Friedricha Händla, Alfreda Mazzucchiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alessandra Scarlattiego, Franza Schuberta, Clary
i Roberta Schumannów

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin, poza muzyką, popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce unowocześniano oraz przeprowadzano też renowację i rozbudowę cennych eksponatów z Kamienia Pomorskiego (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawy (kościół św. Trójcy – Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga, były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).

Koncerty w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH.

Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuował przez cztery lata ks. Piotr Kurzaj, a obecnie czyni
to ks. Jerzy Senderek – proboszcz parafii w Zdrojach.

Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego, a organizacja Koncertów Grünebergowskich jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin. (JK)

W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia
wydane przez Ministerstwa Zdrowia, Kultury, Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI