You are currently viewing KONCERT GRÜNEBERGOWSKI „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” 01.08.2021, godz. 19.00

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” 01.08.2021, godz. 19.00

 INFOMACJA PRASOWA O KONCERCIE GRÜNEBERGOWSKIM
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. DUCHA W SZCZECINIE-ZDROJACH
1 sierpnia 2021, godz. 19.00

Kolejne muzyczne spotkanie, organizowane w ramach cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, odbędzie się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach 1 sierpnia 2021, o godzinie 19.00. Tym razem w pierwszej części programu znajdą się utwory, które zagrzewały do walki uczestników Powstania Warszawskiego, a w drugiej – popularne w Polsce, w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku melodie filmowe.

Gośćmi wieczoru będą zespół Sweet Four w składzie: Krzysztof Machowski – tenor, Alfred Schelenz – tenor, Adam Baran – baryton i Zdzisław Zawadka – bas, a także Jan Kępiński – organista.

Słodka Czwórka (Sweet Four), śpiewająca najczęściej a cappella powstała w roku 1991. Kwartet promuje dwudziestowieczne tradycje śpiewacze okresu międzywojennego oraz powojennego. Artyści są kontynuatorami twórczości ówczesnych rewelersów, takich jak m.in.: Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda, Chór Eryana oraz Comedian Harmonists.

Na organach Barnima Grüneberga, utwory Carla Loewego zagra Jan Kępiński, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Instrumentalista naukę gry na organach rozpoczął mając zaledwie 8 lat. Zafascynowany możliwościami instrumentu, pierwszy raz zasiadł przy
nim w wieku 10 lat, grając podczas niedzielnych mszy świętych. Swe umiejętności doskonalił m.in. pod kierunkiem Waldemara Sutryka – dyrygenta, kompozytora oraz organisty. Koncertował we Francji, Niemczech, Słowacji oraz w Polsce. Brał udział w kursach doskonalących grę oraz improwizację organową.

Na program sierpniowego „Koncertu Grünebergowskiego” złożą się m.in. kompozycje Władysława Dana Daniłowskiego, Ralpha Erwina, Adama Kowalskiego, Carla Loewego, Stanisława Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin poza muzyką, popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych.

Dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Barnima Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke – Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH, instrument ze Zdrojów wpisano w 2016 roku na listę zabytków Pomorza Zachodniego.
Od kilku lat koncerty są współfinansowane ze środków Miasta Szczecin. (JK)

W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia
wydane przez Ministerstwa Zdrowia, Kultury, Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji wydarzeń kulturalnych i mszy w kościołach

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI
Lata dwudzieste, lata trzydzieste
1 sierpnia 2021, godz. 19.00
kościół pw. św. Ducha w Zdrojach
Młodzieży Polskiej 17

Kontakt:
Proboszcz parafii – ks. Jerzy Senderek
tel. +48 91 461 2145

Wykonawcy

Zespół Sweet Four
Krzysztof Machowski – tenor
Alfred Schelenz – tenor
Adam Baran – baryton
Zdzisław Zawadka – bas
Jan Kępiński – organy
Andrzej Oryl – prowadzenie koncertu

Program

Carl Loewe (1796–1869)
Preludium
Wyk. Jan Kępiński

Andrzej Panufnik (1914–1991), Stanisław Ryszard Dobrowolski (1907–1985),
Stanisław Głowacki (opracowanie)

Warszawskie dzieci

Adam Kowalski (1896–1947), Derek J. Myler (opracowanie)
Modlitwa obozowa

Stanisław Moniuszko (1819–1872), Józef Kościelski (1845–1911), Jan Gall (opracowanie)
Pieśń rycerska
Wyk. Sweet Four

Carl Loewe (1796–1869)
Chorały
Ach, was soll ich Sünder machen Seite
Allein Gott in der Höh sei Ehr (EG 179, GL 457)
Es ist das Heil uns kommen her (EG 342, GL 208, 222),
Wyk. Jan Kępiński

Henryk Wars (1902–1977), Jerzy Jurandot (1911–1979)
Powróćmy jak za dawnych lat – piosenka z filmu Manewry miłosne, z roku 1935

Henryk Wars (1902–1977), Ludwik Starski (1903–1984), Krzysztof Machowski (opracowanie)
Panie Janie – piosenka z filmu Zapomniana melodia, z roku 1938

 Ralph Erwin (1896–1943), Andrzej Włast (1895–1942), Włodzimierz Sołtysik (opracowanie)
Ach, jak przyjemnie – piosenka z filmu Zapomniana melodia, z roku 1938

Jerzy Petersburski (1895–1979), Zenon Friedwald (1906–1976), Aleksander Przeradowski (opracowanie)

Całuję Twoją dłoń, Madame – Piosenka z filmu Ich küsse Ihre hand, Madame, z roku 1929

Wyk. Sweet Four

Carl Loewe (1796–1869)
Chorały
Herzlich tut mich verlangen (EG 641, GL 179)

Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen (EG 681, GL 180), Lobe den Herren (EG 316, GL 258)

Wyk. Jan Kępiński

Władysław Dan Daniłowski (1902–2000), Emanuel Szlechter (1904–1943) / Jan Brzechwa (1898–1966)
Barbara – piosenka z filmu Parada rezerwistów, z roku 1933

Henryk Wars (1902–1977), Emanuel Szlechter (1904–1943), Włodzimierz Sołtysik (opracowanie)
Umówiłem się z nią na dziewiątą – piosenka z filmu Piętro wyżej, z roku 1937

Henryk Wars (1902–1977), Jerzy Nel (1902–1956)/Ludwik Starski (1903–1984)
Włodzimierz Sołtysik (opracowanie)
Zimny drań – piosenka z filmu Pieśniarz Warszawy, z roku 1934

Henryk Wars (1902–1977), Ludwik Starski (1903–1984), Włodzimierz Sołtysik (opracowanie)
Śpij kochanie – Piosenka z filmu Paweł i Gaweł, z roku 1938

Wyk. Sweet Four

SWEET FOUR (SŁODKA CZWÓRKA)

Zespół śpiewający a cappella oraz z akompaniamentem fortepianu założono w 1991 roku. Jego pomysłodawcą i kierownikiem oraz autorem wielu opracowań utworów jest Krzysztof Machowski, solista Warszawskiej Opery Kameralnej (obecnie Polskiej Opery Królewskiej). Grupa kultywuje dwudziestowieczne tradycje śpiewacze okresu międzywojennego, a także powojennego. Jest obecnie jednym z nielicznych i najdłużej działających w Polsce zespołów, kontynuujących i propagujących twórczość ówczesnych rewelersów takich jak m.in.: Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda, Chór Eryana oraz Comedian Harmonists. Ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą. Wokaliści brali udział w programach kabaretowych (Piwnica pod Baranami w Krakowie, Piwnica przy Krypcie i Teatr Polski w Szczecinie) oraz w programach telewizyjnych TVP2 i TV POLONIA (Wieczór z Alicją, Swojskie klimaty, Jubileusz 25-lecia Janusza Strobla). Zespół od kilku lat uczestniczy w corocznych Dniach Kultury Kresowej organizowanych przez Stowarzyszenie „Krajobrazy” w Legnicy, gdzie wykonuje piosenki i pieśni należące do kultury kresowej okresu międzywojennego XX wieku. W roku 2018 Konsulat Generalny RP w Irkucku (Syberia) zaprosił muzyków na obchody III Dni Papieskich.

W ramach tych uroczystości ensemble koncertował w Filharmonii Irkuckiej i w Katedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz stanowił oprawę muzyczną mszy świętej we wspomnianej katedrze, transmitowanej przez TVP Polonia na cały świat pierwszy raz z terytorium Federacji Rosyjskiej.

SWEET FOUR pielęgnując i krzewiąc od trzydziestu lat twórczość rewelersów stał się ambasadorem i wizytówką Szczecina w Polsce i Polski na świecie.

JAN KĘPIŃSKI – ORGANISTA

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu (Filia w Szczecinie), naukę gry na organach rozpoczął mając zaledwie 8 lat. Zafascynowany możliwościami instrumentu, pierwszy raz zasiadł przy nim w wieku 10 lat i grał podczas niedzielnych mszy świętych jak wytrawny instrumentalista. Swą grę doskonalił m.in. pod kierunkiem prof. Waldemara Sutryka – dyrygenta, kompozytora oraz organisty. Koncertował we Francji, Niemczech, Słowacji oraz w Polsce. Brał udział w kursach doskonalących grę oraz improwizację organową.

Wraz z Chórem Akademickim im. Profesora Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie brał udział w prawykonaniu utworu Lux et Veritas, który Marek Jasiński skomponował na uroczystość poświęcenia nowych organów szczecińskiej katedry. W roku 2008 wygrał konkurs na tytularnego organistę bazyliki archikatedralnej p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie.