You are currently viewing KONCERT GRÜNEBERGOWSKI (w ramach obchodów wizyta Jana Pawła II w Szczecinie)

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI (w ramach obchodów wizyta Jana Pawła II w Szczecinie)

Papież Jan Paweł II, zdjęcie Zdzisław Sowiński

INFOMACJA O KONCERCIE GRÜNEBERGOWSKIM
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. DUCHA W SZCZECINIE-ZDROJACH
12.06.2022, godz. 19.30

W tym roku obchodzona jest 35. rocznica wizyty Jana Pawła II w Szczecinie. Papież zza żelaznej kurtyny odwiedził nasze miasto tylko jeden raz – 11 czerwca 1987 roku.

Włączając się w rocznicowe uroczystości, organizatorzy cyklu „Koncerty Grünebergowskie” postanowili pierwszy w tym roku muzyczny wieczór (realizowany 12 czerwca br. o godzinie 19.30 w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach), dedykować Wielkiemu Polakowi.

W trakcie nadzwyczajnego koncertu, na najstarszych w Szczecinie organach Barnima Grüneberga zagra światowej sławy organista Profesor Andrzej Chorosiński – Doktor  Honoris Causa Keimyung University w Południowej Korei, który wraz z tytularnym organistą Watykanu uczestniczył w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, przeprowadzonej na placu Świętego Piotra w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku.

Szczeciński koncert z udziałem prof. A. Chorosińskiego będzie wspaniałym wydarzeniem artystycznym tym bardziej, że wcześniej grę Wirtuoza podziwiano w tak renomowanych miejscach jak m.in.: Koncerthuset w Sztokholmie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku oraz  Town Hall w Adelajdzie.  

Tradycją stało się również i to, że obok uznanych mistrzów estrady, podczas „Koncertów Grünebergowskich” promowani są również  młodzi, doskonale zapowiadających się muzycy. Tym razem w zdrojskim kościele pw. św. Ducha wystąpi Daniel Rozmus – ubiegłoroczny absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie (Dyplom z wyróżnieniem), obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Znakomity skrzypek jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym zdobywcą I nagrody XIV Concorso Internazionale „Musica Insieme” w Musile di Piave we Włoszech.

Na program spotkania złożą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Henryka Wieniawskiego.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin, poza muzyką popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce unowocześniano oraz przeprowadzano renowację i rozbudowę cennych eksponatów z Kamienia Pomorskiego (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawy (kościół św. Trójcy – Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).

Koncerty w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie, a także organizację koncertów zainicjował wraz z Radą Parafialną ówczesny proboszcz kościoła ks. Ryszard Szymanik, a cenną inicjatywę kontynuował przez cztery lata ks. Piotr Kurzaj, a obecnie czyni to ks. Jerzy Senderek – proboszcz Parafii pw. św. Ducha w Zdrojach.

Instrument ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI
12. czerwca 2021, godz. 19.30
kościół pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach
Młodzieży Polskiej 17 w Szczecinie

WYKONAWCY KONCERTU

PROFESOR ANDRZEJ CHOROSIŃSKI – organista

Profesor Andrzej Chorosiński, zdjęcie Megavox

Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969–1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.

W roku 1972 otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Był też m.in. finalistą konkursów improwizacji w Haarlem (1973) i Norymberdze (1978).

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Izraelu, Japonii,  Kanadzie, Korei Południowej i USA. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Aula im. Pawła VI w Watykanie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Katedra Notre Dame w Paryżu, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku, King’s College Chappel w Cambridge, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy Town Hall w Adelajdzie.  

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za gra­ni­cą. Nagrał też ponad dwadzieścia płyt winylowych i kompaktowych dla takich firm jak: Dabringhaus Grimm, DUX, EMI-Electrola, Life Records, Megavox, Musicon, Polskie Nagrania i Veriton,. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przy­znał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” Jego CD nagra­nemu w Bazylice w Licheniu.

Profesor klas orga­nów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w latach 1987–1993 był prorektorem ds. artystycznych, a w latach 1993–1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 1993 do 2000 roku wirtuoz był człon­kiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce – KRUA.  

Autor licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce – Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jak również w Japonii, Kanadzie i Niemczech, posiada wiele odznaczeń i nagród, m.in.: Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Prymasowski – „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”.

W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora honoris causa Keimyung University w Korei Południowej, ponadto za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej, wyróżniono Go tytułem Honorowego Obywatela Miast: Fromborka, Jeleniej Góry, Kłodzka i Polanicy-Zdrój.

Rok 2019 był dla Pana Profesora rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej, bowiem od pierwszego koncertu z Jego udziałem, realizowanego podczas światowego festiwalu Jeunesse Musical w Genewie (1979 rok), Jubilat uczestniczył w ponad 1500. recitalach.

DANIEL ROZMUS – skrzypek

Daniel Rozmus, zdjęcie z archiwum prywatnego muzyka

W roku 2021 ukończył z wyróżnieniem Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Obecnie jest studentem klasy skrzypiec prof. Janusza Wawrowskiego Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat III Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Jak Wieniawski” (2021) zdobył I nagrodę na XIV Concorso Internazionale „Musica Insieme” w Musile di Piave we Włoszech (2019).

Uczestnik polsko-niemieckich warsztatów orkiestrowych „Pomerania Academy” pełnił w zespole funkcję koncertmistrza. Swoje umiejętności artystyczne doskonalił ponadto na międzynarodowym kursie muzycznym „Szczecin Classic Academy”, podczas którego dostąpił zaszczytu grania na skrzypcach Stradivariusa z kolekcji Floriana Leonharda.

Wielokrotnie brał też udział w Kursach Interpretacji Organowej prowadzonych przez prof. Tomasza Adama Nowaka. Swoje umiejętności muzyczne poszerzał również u Juliana Rachlina (skrzypce) i Walentyny Silvestrowej (kompozycja).

 

Program koncertu

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Koncert a-moll, BWV 593 /Allegro-Adagio-Allegro/

Wyk. Andrzej Chorosiński

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Adagio i Fuga z Sonaty skrzypcowej nr 1 g-moll, BWV 1001
Wyk. Daniel Rozmus

Cesar Franck (1822–1890)
Andantino g-moll
Wyk. Andrzej Chorosiński

Henryk Wieniawski (1835–1880)
Kaprys nr 3 op. 18 ze zbioru Études-Caprices
Wyk. Daniel Rozmus

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Fantazja f-moll, BWV 608
Wyk. Andrzej Chorosiński