Relacja z KONCERTU GRÜNEBERGOWSKIEGO w HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI
w HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. DUCHA W SZCZECINIE-ZDROJACH

12.06.2022, godz. 19.30

  

        W ramach obchodów 35. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Szczecinie, w kościele pw. św. Ducha odbył się pierwszy w tym roku koncert realizowany w ramach cyklu „Koncerty Grünebergowskie”.

W trakcie nadzwyczajnego wydarzenia, na najstarszych w Szczecinie (czynnych) organach Barnima Grüneberga grał światowej sławy organista Profesor Andrzej Chorosiński – Doktor Honoris Causa Keimyung University w Południowej Korei, który wraz z tytularnym organistą Watykanu uczestniczył w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, przeprowadzonej na placu Świętego Piotra w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku.

Wirtuoz koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej i USA. Oklaskiwano Go w tak renomowanych miejscach jak m.in. Aula im. Pawła VI w Watykanie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Katedra Notre Dame w Paryżu, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku, King’s College Chappel w Cambridge, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy Town Hall w Adelajdzie.

Obok Maestro Andrzeja Chorosińskiego wystąpił też Daniel Rozmus – ubiegłoroczny absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie (Dyplom z wyróżnieniem), obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Znakomity skrzypek jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym zdobywcą I nagrody XIV Concorso Internazionale „Musica Insieme” w Musile di Piave we Włoszech.

Na program spotkania złożyły się następujące utwory:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Koncert a-moll, BWV 593 /Allegro-Adagio-Allegro/

Wyk. Andrzej Chorosiński

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Adagio i Fuga z Sonaty skrzypcowej nr 1 g-moll, BWV 1001
Wyk. Daniel Rozmus

Cesar Franck (1822–1890)
Andantino g-moll
Wyk. Andrzej Chorosiński

Henryk Wieniawski (1835–1880)
Kaprys nr 3 op. 18 ze zbioru Études-Caprices
Wyk. Daniel Rozmus

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Fantazja f-moll, BWV 608
Wyk. Andrzej Chorosiński

Zwieńczeniem spotkania prowadzonego przez Andrzeja Oryla było spontaniczne wystąpienie Daniela Rozmusa, który odniósł się do trudnej obecnie sytuacji mieszkańców Ukrainy, dając za przykład m.in. historię życia swojej babci, która wciąż przebywa w Marioupolu i nie chce opuścić swojej Ojczyzny.

Koncert wywarł ogromne wrażenie na odbiorcach. Występ prof. Andrzeja Chorosińskiego i Daniela Rozmusa – fantastyczne wyczucie stylu, doskonała technika gry i interpretacja dzieł kompozytorów reprezentujących barok, klasycyzm oraz romantyzm, a także podniosła atmosfera wieczoru, udzieliła się zebranym. Długo niemilknące brawa i emocjonalny odbiór były dowodem na to, że muzyka potrafi doskonale wyzwolić nasze uczucia.

Kolejny „Koncert Grünebergowski” realizowany w ramach „Muzycznej podróży śladami Grünebergów” odbędzie się 21 sierpnia 2022 roku, o godzinie 19.30. Wystąpią Tomasz Adam Nowak (Niemcy) – organy i Carlos Peña Montoya (Kostaryka) – harfa.

Zapraszamy serdecznie

Wstęp wolny

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Fotorelacja, zdjęcia Jan Olczak

Profesor Andrzej Chorosiński – „Koncert Grünebergowski”,  12.06.2022

Daniel Rozmus – – „Koncert Grünebergowski”, 12.06.2022

Rozmus z mamą Olgą i prof. A. Chorosińskim Andrzej Oryl, Andrzej Chorosiński i Daniel Rozmus