• Nasza Świątynia
  Nasza Świątynia
 • Najświętszy Sakrament
  Najświętszy Sakrament
 • Msza Święta
  Msza Święta
 • Boże Ciało
  Boże Ciało
 • Święto Patronalne
  Święto Patronalne
 • Chór parafialny
  Chór parafialny
 • Szmaragdowe Duszki
  Szmaragdowe Duszki
 • Bierzmowanie
  Bierzmowanie
 • Marsz dla Jezusa
  Marsz dla Jezusa

Artykuł na czasie


 

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

lamionyPo raz kolejny w naszym życiu rozpoczęliśmy Wielki Post, okres pokuty, nawrócenia i przemiany. Ten święty czas tradycyjnie rozpoczynamy w środę zwaną Popielcową. Nazwa ta pochodzi oczywiście od bardzo sugestywnego obrzędu, jakim jest posypywanie głów popiołem, na znak naszego pokutnego nastawienia i gotowości nawrócenia.Środa Popielcowa, oprócz tego, że wprowadza nas w szczególny, poważny i surowy klimat całego Wielkiego Postu, wyznacza nam również niejako program naszego postępowania w tym okresie.

  

.: Czytaj więcej...


Symbole i zwyczaje Adwentowe

lamionyRozpoczeliśmy Adwent. To też  na naszej stronie pojawił  się  z cyklu artykułów tematycznie związanych z okresem. Prezentujemy  Drugi, artykuł z cyklu, mówiący tym razem  o symbolach i zwyczajach Adwentowych. Zapraszamy do lektury ... 

 

 

 .: Czytaj więcej...


Adwent - Przygotujcie serca wasze

Wielkimi krokami zbliża się czas Adwentu. Nie ochłonęliśmy jeszcze dobrze po zadumie i refleksji jaką niesie ze sobą miesiąc listopad, jak już na sklepowych półkach obok zniczy, pojawiają się rozmaite bożonarodzeniowe dekoracje. Pięknie przystrojone choinki, ozdoby choinkowe, dekoracje naszych mieszkań. Supermarkety wypełniają półki po brzegi i czarują „magią” świąt.

 

 .: Czytaj więcej...


Eucharystia – cicha obecność Jezusa

Jezus nazywa siebie w Ewangelii wg św. Jana Chlebem Życia. Każdy z nas, każdego dnia je chleb. Chleb daje nam energię potrzebną do życia. I Chrystus wybiera taki symbol właśnie po to, żeby uzmysłowić nam, że żyjemy dzięki Niemu.

 

 

.: Czytaj więcej ...


Orędzie nadziei

Na współczesnej mapie Europy Fatima jest miejscem niezwykłym. Zawiera w sobie prostotę i emanuje pięknem współczującej miłości Boga. To, co najbardziej mnie pociąga w tym sanktuarium, to przesłanie nadziei. Nawet gdybym przez grzech odszedł  od Boga, stoi za mną modlitewna obecność Maryi i Kościoła.

 

 

.: Czytaj więcej ...


Droga (do) powołania

Niektórzy wybierają drogę powołania kapłańskiego czy zakonnego zaraz po maturze. Inni rozeznają powołanie trochę później niż ich rówieśnicy. Na nic zda się przykładanie jednej miary: lepszy kandydat młodszy niż starszy, albo na odwrót. Zamiast studiować metryki seminarzystów, warto poznać historię ich drogi do bram seminarium.

 

.: Czytaj więcej ...


Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu

Weszliśmy w miesiąc sierpień. Ten wakacyjny miesiąc przyjął się jako miesiąc szczególnej refleksji nt. trzeźwości. Czas ten sprzyja choćby temu, by zastanowić się nad tym, jaki jest nasz styl picia. I być może do podjęcia jakiegoś zobowiązania dotyczącego zmiany tego stylu. Dlatego też zapraszamy do zapozniania się z Listem Konferencji Episkopatu Polski na miesiąc sierpień.

 

 .: Czytaj więcej...


Nasz Święty Ojciec

Zapraszamy do lektury artykułu, będącego rozmową z wieloletnim sekretarzem papieża Jana Pawła II w latach od 1996 do 2007, biskupem metropolitą lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim.

 

 

 

.: Czytaj więcej ...


„Cudowna” kobieta z Kostaryki

Pan Bóg ma swoje metody i lubi zaskakiwać. Cud, który posłużył jako dowód w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, nie dość, że wydarzył się dniu jego beatyfikacji, to jeszcze „za pomocą” przekazu telewizyjnego. Ale cóż, jak widać nie na darmo papieża Polaka nazywano „medialnym papieżem”.

 

 

.: Czytaj więcej ...


Odnaleźć pokolenie JPII

Wstańcie, chodźmy – tak zatytułował swoją książkę adresowaną do biskupów w Polsce Jan Paweł II. Była to jedna z jego książek poniekąd testamentalnych. Charakterystyczny był ów tytuł – wezwanie do powstania i zaproszenie do wspólnej drogi.

 

 

 

.: Czytaj więcej ...


Czy istnieją dowody na zmartwychwstanie Chrystusa

O dowodach dotyczących prawdziwości zmartwychwstania Chrystusa trudno jest mówić w sensie ścisłym. Tym bowiem, co stanowi treść przekazu Kościoła o Zmartwychwstaniu, są świadkowie, którzy osobiście widzieli zmartwychwstałego Pana. Tym zaś, co sprawiło, że ich oczy ujrzały i rozpoznały zmartwychwstałego Chrystusa, była wiara.

 

.: Czytaj więcej ...


Kilka myśli na Wielki Piątek

Dwa tysiące lat temu, w pierwszy Wielki Piątek, kiedy Pan Jezus umierał na krzyżu w Jerozolimie w pierwszą wiosenną pełnię księżyca, święcono uroczystość Paschy, pamiątkę uwolnienia Żydów z niewoli egipskiej.  Dla wielu był to dzień jak co dzień, dla innych – dzień rozpaczy. Wydawało się, że nadzieja umarła.

 

 

.: Czytaj więcej ...


Kilka myśli na Wielki Czwartek

Wielki Czwartek jest dniem Eucharystii. Jak to rozumieć? Eucharystia to wyraz grecki, oznaczający „dziękczynienie”. Termin „dziękczynienie” ma chyba znaczenie za wąskie i nie wypowiada tego, co „eucharystia”. Trudno Bogu tylko dziękować. To za mało. Eucharystia znaczy: uwielbienie Boga, adoracja Boga, dziękczynienie za to, że Bóg jest. Wokół jest tyle zbrodni, zła, ale jakie to szczęście, że są święci, jest Bóg, który już osądził zło, wydał na nie wyrok: kiedyś będzie spalone jak śmiecie.

 

.: Czytaj więcej ...


Palma i osiołek kilka myśli na Niedzielę Palmową

W niedzielę Palmową przynosimy do kościoła paly, uroczyście je poświęcamy i urządzamy z nimi procesję. Palma jest znakiem zwycięstwa, znakiem chwały, wzniosłych nastrojów. Często na obrazach widujemy świętych z palmai męczeństwa, które już nie bolą jak rany, lecz święcą jak odznaczenia. Palma przypomina dostojnych mężów „Sprawiedliwy zakwitnie jak palma”- głosi psalm (Ps 92, 13).

 

.: Czytaj więcej ...


Nauczyciel wiary

Herb Franciszka, oprócz tradycyjnych symboli godności papieskiej – mitry i kluczy, zawiera litery IHS, czyli monogram Chrystusa, gwiazdę, która według starożytnej tradycji heraldycznej symbolizuje Maryję, i kwiat narodowy, wskazujący na św. Józefa. Co z tego wynika?

 

 

 

.: Czytaj więcej ...