Dodaj tu swój tekst nagłówka

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Domowy Kościół jako propozycja formacyjna dla małżeństw w ramach Ruchu Światło-Życie powstał z inicjatywy jego Założyciela, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W rozwoju Ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Pragnieniem ks. Blachnickiego było odnowić i uświęcić polskie rodziny. Twierdził, że rodzina będzie taką, jaką będą rodzice – trzeba więc zacząć od małżeństw.

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą „zobowiązania” (dary):
codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania);
regularne czytanie Pisma Świętego;
codzienna modlitwa małżeńska;
codzienna modlitwa rodzinna;
comiesięczny dialog małżeński;
reguła życia (systematyczna praca nad sobą);
uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu;
uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.
Metody te oparte na łasce sakramentu małżeństwa i uwzględniające psychikę mężczyzny i kobiety pomagają w ciągłym odnawianiu, pogłębianiu i odświeżaniu miłości małżeńskiej. Wiele małżeństw skutecznie uchroniły od życia obok siebie, a niektóre nawet od rozejścia się.

Podstawowa wspólnota Domowego Kościoła to krąg 4-7 par małżeńskich i ksiądz, doradca duchowy, zwany moderatorem. Ponieważ jest to ruch laikatu odpowiedzialność za krąg powierza się jednej z par zwanej animatorską, wybieranej co roku przez krąg. Rola kapłana jest najważniejsza, ale dyskretna. On bowiem nie organizuje, nie rządzi, ale trzyma rękę na pulsie – jest doradcą duchowym. Głównym jego zadaniem jest uobecniać na spotkaniach, przez swoje kapłaństwo, Chrystusa i Kościół. Spotkania kręgu są tylko raz w miesiącu, dlatego, że ciągła i stała formacja poprzez realizację zobowiązań odbywa się w tej najmniejszej wspólnocie jaką jest rodzina. Praca w kręgach jest pogłębiana poprzez rekolekcje w ciągu roku i w czasie wakacji.
W naszej parafii Oaza Rodzin działa od 1990 r. Pierwszy krąg powstał z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza Józefa Kubickiego oraz małżeństwa Danusi i Bernarda Jach.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie oczywiście nie jest jedynym ruchem rodzinnym w Kościele, aczkolwiek stanowi bardzo ambitną i ubogacającą propozycję dla wszystkich par, które pragną nieustannie rozwijać łaskę przyjętego przez siebie sakramentu małżeństwa, pogłębiać swoją specyficzną duchowość małżeńską i troszczyć się o szczęście oraz właściwy rozwój swoich rodzin. Dlatego, gdyby ktoś z Was zobaczył w nim drogę dla siebie, to zapraszamy do kontaktu z ks. Łukaszem Wacławem, naszym moderatorem.

Zenon Puszkiewicz