Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) jest dziełem, którego celem jest otwarcie serc dzieci na potrzeby swoich rówieśników zamieszkujących w różnych zakątkach świata. Ten cel można zamknąć w haśle: „dzieci dzieciom misji”. W ramach PDMD mali chrześcijanie angażują się w bardzo konkretny sposób w pomoc swoim rówieśnikom na całym globie. Ta pomoc dokonuje się poprzez codzienną modlitwę w intencji młodych mieszkańców krajów misyjnych oraz przez pomoc materialną. Może wydawać się to nieco dziwne, że tak trudne zadanie, jakim jest pomoc misyjna, jest powierzone najmłodszym. Jest to jeszcze jeden dowód na to, że dzieci mają uprzywilejowane miejsce w Królestwie Niebieskim, że ich modlitwa ma szczególną moc, że Pan Jezus nie na darmo mówił „pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. Dzieci zaangażowane w PWTW nie tylko pomagają w pracy misyjnej lecz jednocześnie dają żywe świadectwo wiary w swojej rodzinie i parafii. To zaangażowanie ewangelizacyjne przyczynia się do umocnienia ich wiary. Aż trudno sobie wyobrazić, że setki, a nawet tysiące przedszkoli, szkół, szpitali i innych instytucji w krajach misyjnych jest utrzymywanych dzięki zaangażowaniu i modlitwie tych Małych Misjonarzy.

Historia PDMD sięga XIX wieku, kiedy to misjonarze posługujący w Chinach usilnie prosili ludzi kościoła o pomoc względem biednych, głodujących, opuszczonych i nierzadko umierających na ulicach dzieci. W odpowiedzi na to wołanie w 1843 roku francuski biskup Karola de Forbin Janson wpadł na pomysł zaangażowania w tę pomoc właśnie małych chrześcijan. Jego hasło brzmiało: „Zbawić świat przez dzieci”. Za patrona tego nowopowstałego dzieła, które początkowo nosiło nazwę „Dzieło Świętego Dziecięctwa” obrał Dzieciątko Jezus. Dzieci zebrane w niewielkie, dwunastoosobowe grupy podjęły regularną modlitwę w intencji krajów misyjnych oraz rozpoczęły zbieranie cotygodniowych drobnych ofiar na ten cel. Dzieło z biegiem lat zaczęło się rozprzestrzeniać na całą Francję, a także na inne kraje. W 1922 roku Dzieło zostało uznane przez Ojca Świętego jako Dzieło Papieskie (dla zobrazowania trzeba powiedzieć, że jako „Papieskie” zostały uznane tylko cztery Dzieła Misyjne spośród kilkuset istniejących w ostatnich wiekach). Do Polski PDMD zostało przeszczepione bardzo szybko, bo już w 1858 r. Dzieło przez pierwsze dziesięciolecia istnienia w naszej Ojczyźnie przeżywało swój bujny rozkwit, który niestety został przerwany przez wybuch II Wojny Światowej, a następnie przez restrykcje ze strony komunistów. Od kilku lat dzieło przeżywa swój renesans. Jest coraz więcej grup powstających przy parafiach. Dzieło posiada swoje pismo zatytułowane „Świat Misji”.

Również w naszej parafii działa Kółko Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Swoją działalność rozpoczęliśmy we wrześniu 2012 r. Do naszego grona należą dzieci w różnym wieku – od 6 do 14 lat. Spotykamy się w każdą niedzielę po Mszy Świętej dla dzieci, czyli około godz. 11.30. Podczas tych spotkań modlimy się za dzieci z innych krajów, poznajemy ich zwyczaje, języki i kulturę. Ponadto często jeździmy na różne zloty PDMD, przepełnione niesamowitą zabawą, wspólnym śpiewem, tańcem i modlitwą w intencji DZIECI na całym świecie. Organizujemy też zbiórki pieniężne na misje np.: Kolędowanie Misyjne, kiedy to wychodzimy do ludzi z przedstawieniem, w którym sami uczestniczymy wcielając się w różne ciekawe role. W ciągu całego roku szkolnego (w wakacje biwakujemy i spędzamy czas poza Szczecinem na wspólnych koloniach, organizowanych przez naszą parafię) podejmujemy wiele ciekawych inicjatyw: robimy różańce, lampiony, różnorodne prace plastyczne na konkursy parafialne, przygotowujemy plakaty na uroczystości kościelne, które wykorzystujemy w naszej parafii. Uczymy się również gry na zrobionych przez samych siebie instrumentach muzycznych. Lubimy się wspólnie modlić, bawić, rozmawiać o wierze, o Panu Bogu, a nasze spotkania często uświetniamy upieczonymi przez naszych rodziców smakołykami. Jeśli chcesz do nas dołączyć, to zapraszamy serdecznie! Czekamy właśnie na Ciebie… Nie zastanawiaj się, po prostu przyjdź.

Mały Misjonarz

Opiekun duszpasterski:

ks. Łukasz Klimek SChr

Inicjatywy; wyjazdy, rekreacja

Lekcja muzealna, o Zulusach i nie tylko (2016)

Misyjne Nabożeństwo Różańcowe (2016)

Rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego – Misyjny, balonowy różaniec (2016)

Różańcowy kiermasz (2016)

Wycieczka do Obry (2016)

Wizyta u Sióstr Misjonarek Miłości (2016)

Wielkanocny kiermasz (2016)

Misyjna Droga Krzyżowa (2016)